Jak zwalczyć rybiki cukrowe?

FOX - zwalczanie szkodników Warszawa

Nikt z nas nie lubi, kiedy okazuje się, że w domu zalęgły się różnego rodzaju szkodniki. Nic dziwnego, ponieważ zazwyczaj trudno je wywabić, a niektóre z nich mogą przenosić różne choroby.

Dlatego też niezwykle ważne jest, aby dbać o czystość w każdym pomieszczeniu. Czasem jednak jest to za mało. Wtedy w różnych szczelinach można dostrzec małe srebrne robaczki, które najczęściej można spotkać w kuchni lub w łazience. To rybik cukrowy, czyli jeden z najczęściej spotykanych szkodników.

 

Jak wygląda rybik cukrowy?

 

Swoim wyglądem przypominają maleńkie rybki. Co ciekawe są to owady, jednak nie posiadają skrzydeł. Ich pancerz to chityna, która osiąga długość maksymalnie 10 mm. Nie przenoszą one żadnych chorób. Są to szkodniki pochodzące z krajów tropikalnych, czyli z miejsc, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza. Właśnie w takich warunkach czują się one najlepiej. Dlatego też najczęściej można je spotkać w kuchni czy łazience. Co ciekawe, jest większa szansa na ich wystąpienie w bloku, gdzie wentylacja jest słabsza niż w przypadku domów jednorodzinnych. Mogą one złożyć nawet do 20 jaj codziennie! Dlatego w przypadku, kiedy zauważysz rybiki cukrowe w swoim domu, warto podjąć działania, mające na celu ich usunięcie.

 

Sposoby na rybiki cukrowe

 

Bezskrzydlate owady żywią się celulozą, cukrem, a także skrobią. Dlatego też pierwszym podstawowym zadaniem jest regularne sprzątanie całego mieszkania. Dzięki temu możesz odciąć je od źródła pożywienia. Warto przechowywać jedzenie w szczelnych pojemnikach, a także pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Wietrzenie pomieszczeń oraz wypełnienie wszystkich możliwych szczelin w ścianach oraz listwach mogą wspomóc walkę z tymi szkodnikami.

 

Oprócz tego należy wesprzeć się preparatami w postaci m.in. sprayów. Nie lubią zapachu lawendy, rozmarynu czy cynamonu, więc można w kilku miejscach rozłożyć waciki nasączone tymi olejkami. Co ciekawe, szkodniki te bardzo lubią słodkie zapachy, dlatego można zastawić na nie pułapkę - na kartoniku umieścić sporą ilość miodu. W ten sposób będą one gromadziły się wokół niego.

 

Oczywiście są to sposoby doraźnej pomocy. W przypadku, kiedy zaobserwujesz coraz większą populację szkodników, warto zgłosić się do firmy, która zajmie się pozbyciem wszystkich rybików cukrowych z Twojego domu.

Kontakt