Jak zwalczyć mrówki?

FOX - zwalczanie szkodników Warszawa

W budynku jednorodzinnym, mieszkaniu czy kamienicy - wszędzie mogą pojawić się nieproszeni goście, którzy skutecznie spędzają nam sen z powiek.

Chodzi oczywiście o wszelkiego rodzaju owady, szukające pożywienia w ciepłym, często wilgotnym miejscu, jakim jest kuchnia. Wyjęte na stole jedzenie jest doskonałym zaproszeniem dla m.in. mrówek, które z chęcią zadomowią się na stałe w Twoim domu. Jakie są rodzaje mrówek? Jak się ich pozbyć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

 

Rodzaje mrówek

 

Istnieje kilka rodzajów mrówek. Trzeba pamiętać, że nie na każdy z nich będą działały te same środki czy to w postaci domowych sposobów, czy to bardziej profesjonalnych. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie rozpoznanie owadów. Należy im się bacznie przyglądać i zapisywać, jaki mają kształt, kolor, a także jakiej są wielkości. Pomoże to w określeniu rodzaju, a tym samym dobraniu odpowiedniej techniki. Najbardziej popularnymi owadami są:

  • Faraonki - osiągają one około 4 mm długości. Są w kolorze żółtym, a także ciemnoczerwonym oraz brązowym. Jako jedyne tworzą swoje gniazda wewnątrz mieszkań i domów. Dostają się do jedzenia, przez co je zanieczyszczają;
  • Hurtnice – inaczej nazywane europejskimi. Ich długość osiąga do 9 mm. Posiadają brunatny kolor. Mogą zbierać pożywienie z dala od gniazda;
  • Gmachówki - mogą mieć nawet do 16 mm długości. Są czerwonobrunatne. Występują przeważnie w lasach, jednak można je spotkać w drewnianych budynkach.

 

Mrówki - jak się ich pozbyć?

 

To, o czym warto pamiętać to fakt, że mrówki zawsze chodzą tymi samymi ścieżkami, pozostawiając tam swój ślad. Dlatego też warto je obserwować. Na tym szlaku można rozłożyć trutkę w postaci proszku, sprayu czy też innego środka, który sukcesywnie będzie zabierany do gniazda. Przynętą może być słodkie jedzenie. Oczywiście takie działania należy kontynuować przez dłuższy czas. Trzeba być cierpliwym i konsekwentnym.

 

Domowymi sposobami są m.in. mydliny (woda z mydłem), czyszczenie powierzchni ściereczkami z wybielaczem lub preparatem do dezynfekcji albo octem. Można również porozsypywać w kilku miejscach proszek do pieczenia, ziemię okrzemkową, a także przyprawy w postaci bazylii, czosnku lub mięty.

 

W przypadku, kiedy nic nie pomaga, warto zgłosić się o pomoc do firmy, która zajmuje się usuwaniem różnego rodzaju owadów z wnętrza domów.

Kontakt