Jak zwalczyć mole odzieżowe?

FOX - zwalczanie szkodników Warszawa

Wyjmujesz koszulę lub sukienkę i zauważasz małe dziurki? A może na ubraniach pojawił się delikatny pył? Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje?

Niestety, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Twojej szafie zamieszkały mole odzieżowe, które żywią się materiałami - przede wszystkim tymi naturalnymi, jednak nie stronią od sztucznych włókien. Jak one wyglądają? Skąd się biorą? Jak się ich pozbyć? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

 

Mól odzieżowy - jak wygląda?

 

Ten mały motyl nocny może mieć barwę słomową, beżową aż do żółtobrązowej. Są one niewielkie, ponieważ średnia długość tułowia wynosi 6-11 mm. Ich skrzydła, kiedy są rozłożone mają szerokość 11 mm. Samica może złożyć nawet 60 jaj, które nie są większe niż główka szpilki. Kolejne pokolenie włosienniczka wykluwa się po maksymalnie 10 dniach, chyba że w pomieszczeniu panuje niska temperatura. Wtedy proces ten trwa do 3 tygodni. Co ciekawe, ubraniami pożywiają się tylko młode mole odzieżowe.

 

Do mieszkania mogą dostać się m.in. kratką wentylacyjną czy też możemy je przynieść ze sklepu, jeśli dane ubranie długo leżało na magazynie. Dlatego warto zawsze sprawdzić zakupioną rzecz, czy nie ma na niej charakterystycznych małych dziurek.

 

Mole odzieżowe - jak się ich pozbyć z domu?

 

Jest co najmniej kilka sposobów na to, aby pożegnać się z włosienniczkami. Po pierwsze warto przejrzeć swoje ubrania w szafie. Najlepiej wywiesić je na balkon w mocnym słońcu lub na działanie ujemnej temperatury. Mole odzieżowe nie lubią ani zbyt wysokich, ani zbyt niskich temperatur. W czasie wietrzenia należy dokładnie wyczyścić całą szafę. Można użyć do tego spirytusu i soku z cytryny. Po kilku godzinach wietrzenia ubrań warto je jeszcze raz przejrzeć przed schowaniem ich. Te, które są uszkodzone, należy wyprać. To, o czym należy pamiętać to fakt, że do szaf powinniśmy wieszać ubrania tylko czyste i świeże. Pot i zapach soków owocowych przyciąga te szkodniki.

 

Można również włożyć do środka mebli naftalinę, choć obecnie częściej stosowanym rozwiązaniem są różnego rodzaju saszetki zapachowe. Dobrze mogą się sprawdzić te o zapachu lawendy, cytrusów oraz rozmarynu.

Kontakt