Najczestsze pytania o które pytają klienci przy zwalczaniu pluskiew domowych:
1. Co to jest pluskwa domowa?
Z łaciny Cimex lectularius. Jest to jeden z gatunków owadów znany jeszcze przed naszą erą. Są one małe, płaskie oraz nie posiadają skrzydeł. Ich głównym pożywieniem jest krew zarówno zwierząt, jak i człowieka.
2. Jak wygląda pluskwa?
Ma ona do 5 mm długości oraz do 3 mm szerokości. Często jest porównywana do pestki jabłka. Ma brązową lub też czerwonobrązową barwę. Posiada trzy pary odnóg.
Dopiero co wyklute owady mają półprzezroczyste ciała. W kolejnych etapach stają się one coraz większe oraz stopniowo zmieniają kolor na brązowy.
3. Skąd biorą się w domu?
Najczęściej przynosimy je do domu z zewnątrz. Owady mogą być zagnieżdżone m.in. w ubraniach z second handów czy też w meblach z drugiej ręki. Rzadko zdarza się, że przechodzą one rurami czy kratkami z mieszkania do mieszkania. Nie można również wykluczyć sytuacji, w której przyniesiemy je z komunikacji miejskiej.
4. Jak rozpoznać czy w domu są pluskwy?
Początkowo trudno rozpoznać, że są one w domu, ponieważ są aktywne nocą. Jednak, jeśli na pościeli widoczne są ślady krwi na poszewkach, piżamach lub wyczuwalny jest słodki zapach w pobliżu łóżka, to znak, że owady te zalęgły się w domu. Często też ich ślady można zauważyć na ciele. Dodatkowo mogą się pojawić jaja czy linki larw w okolicach materaca czy kanapy.
5. Czy gryzą człowieka?
Tak, człowiek jest ulubionym żywicielem przedstawicieli tego gatunku owadów.
6. Jak rozpoznać ugryzienia szkodnika?
Najczęściej są to ukąszenia w rzędzie z kilkoma, a nawet kilkunastoma czerwonymi punktami. Mogą być płaskie lub wypukłe, przypominając niewielki guzek. Człowiekowi towarzyszyć będzie uporczywy świąd.
7. Gdzie najczęściej chowają się pluskwy?
Najczęściej można je spotkać najbliżej łóżka. Mogą się zagnieżdżać w materacu, w ramie, w szufladach czy za obrazami i lampami. Nie można także zapominać o listwach przypodłogowych czy też półkach w pobliżu łóżka.
8. Jak pozbyć się pluskiew?
Można spróbować domowych sposobów, czyli wypranie wszelkich tekstyliów czy też wykorzystanie pary wodnej o wysokiej temperaturze. Na rynku można się spotkać również z różnymi owadobójczymi środkami dostępnymi w specjalistycznych sklepach. Jednak ze względu na fakt, że najczęściej trudno samemu zlokalizować ich gniazdo, najlepiej zgłosić się do firmy zajmującej się dezynsekcją.